Candlewood Middle School

Candlewood Extra Help Schedule

Extra Help Schedule

2019 - 2020

Teacher

Subject

Room #

Art

Andres, Karen

Monday 7:30-7:45, Wednesday 2:45 - 4:00

601

Casazza, Karolyn

Tuesday, Wednesday - 2:45 - 3:45

602

ESL

Benslama, Melissa

Monday, Friday 2:45 – 3:30

108

Giosos, Angela

Thursday 7:05 - 7:50

101

FAMILY & CONSUMER SCIENCE

Kaplan, Waren

Monday – Friday 7:15

402

Smith, Susan

Tuesday 2:45 - 3:30

605

GUIDANCE

McGaley, James

Monday 2:45 – 3:45

Wednesday 2:45 - 3:15

Guidance

Hobson, Patricia

Monday, Wednesday, Friday2:45 - 3:15

Guidance

Stillman, Donna

Monday 2:40-3:10, Thursday 2:40 - 3:10, Friday 7:20 - 7:50

908

HEALTH

Butler, Nancy

Tuesday, Thursday 2:45 -3:30

113

LANGUAGE ARTS

Pilgrim, Leslie

Tuesday 7:20 - 7:50, Thursday 2:50 -3:50

211

Holzman, Sharon

Monday, Wednesday, Friday 7:20-7:50

213

Joos, Kristen

Tuesday, Wednesday, Thursday 7:20 – 7:50

209

Lennon, Maria

Monday, Tuesday, Wednesday 7:20 - 7:50

105

Schultheis, Erica

Monday and Wednesday 7:05 - 7:50

210

Maiorino, Christopher

Wednesday 2:40 – 3:50, Thursday 7:15-7:45

201

Parker, Laura

Tuesday, Thurs. 7:00 - 7:45

104

LIBRARIAN

Jason Brittman

Tuesday, Thursday 7:15 - 8:00

Library

MATHEMATICS

Basil, Marian

Tuesday, Thursday 7:00 - 7:45

203

Calvanese, Krista

Tuesday 2:40 – 3:45, Thursday 7:20 – 7:50

204

Gacek, Julie

Tuesday, Wednesday 7:05- 7:50

208

McDermott, Paul

Tuesday, Wednesday, Thursday 7:20 - 7:50

503

Dixit, Namrata

Thursday 2:45 – 3:45, Friday 7:15 – 7:45

109

D’Onofrio, Amanda

Tuesday, Thursday 2:50-3:40

205

Shaw, Gwen

Tuesday 2:45-3:45, Thursday 7:15-7:45

214

Campbell, Rebecca

Tuesday, Thursday 7:10 – 7:45

214

MUSIC

Abrams, Nicole

Tuesday open to all, Friday by appointment

Tuesday 2:40 – 3:45, Friday 7:15 – 7:45

955

Gerbino, Doug

Monday, Wednesday 2:45 - 3:45

958

Kinsella, Andrea

Monday, Tuesday 7:15

954

Sydor, Mike

Monday, Tuesday 2:45 -3:45

956

Brian Brozzoski

Monday, Wednesday 2:45-3:45

958

O.T.

Reilly, Tom

Tuesday, Thursday 2:45 - 3:30

403

PAES LAB STUDENTS

Cicha, Jaclyn

Tuesday, Wednesday, Thursday 2:30 – 3:00

606

PHYSICAL EDUCATION

Bongino, Faith

Tuesday, Thursday 7:15 - 7:45

Gym

Gomez, Catherine

Tuesday, Thursday 7:15 – 7:45

Gym

Lupa, Mike

Monday, Wednesday 7:15 -7:45

Gym

PSYCHOLOGIST

Hallaran, Marina

Tuesday, Thursday 2:45 - 3:45

114

Horal, Melissa

Tuesday, Thursday 2:40 - 3:25

100

READING



Miller, Eileen

Wednesday 7:05 – 7:50 or by appointment

LIB

Laurie Schroeder

Thursday by Apppointment

106

SCIENCE

Black, Andrew

Wednesday 7:15 - 7:50, 2:45 - 3:45

708

Bund, Scott

B-Day Mornings 7:00- 7:45

405

Drake, Christina

Tuesday, Friday 7:00 - 7:45

501

Dunn, Shawn

Tuesday, Thursday 7:20 - 7:50

401

Pirzada, Aliyah

Tuesday 2:40 – 3:40, Wednesday 2:40 3:10

603

Sundermier, Geraldine

Tuesday, Thursday 7:00 - 7:45

706

Zusmer, Allison

Wednesday 7:15 - 7:50

405

SOCIAL STUDIES

Genise, Frank

Tuesday, Wednesday, and Thursday 7:15-7:45

506

Krautheimer, Jeffrey

Tuesday 7:15-7:45, Wednesday 2:45 – 3:45

216

Neary, Tom

Wednesday (8th Grade) 7:05-7:50

Thursday(7th Grade) 7:05-7:50

202

Schmanski, Suzann

Wednesday, Thursday, Friday 7:15 – 7:45

207

Stern, Adam

Tuesday 7:15-7:45, Tuesday 2:45 – 3:45

215

Uhrlass, Larry

Tuesday, Wednesday, Thursday 7:10 -7:40

504

SPEECH

Mickle, Lisa

Tuesday, Wednesday, Thursday 7:15 - 7:45

907

Vitale, Stephanie

Tuesday, Wednesday, Thursday 7:15 - 7:45

906

SPECIAL EDUCATION

Room #

Balsamo, Colleen

Monday, Wednesday, Thursday 7:20 – 7:50

107

Coughlin, Suzanne

Tuesday, Thursday 7:10-7:40

108

Monsees, Jean

Tuesday, Wednesday, Thursday 7:15 - 7:45

107

Randazzo, Jennifer

Wednesday 7:15-7:45, Thursday 2:45 - 3:30

212

Napolitano, Kristin

Tuesday, Thursday 7:00- 7:45

110

Kern, Andrea

Tuesday 7:15- 7:50, Thursday 2:45 - 3:45

112

Kaplan, Stephanie

Tuesday, Thursday 7:00-7:45

604

Magali, Beth Ann

Tuesday, Thursday 7:00- 7:45

111

Marks, Elese

Tuesday 2:50 - 3:45, Thursday 7:15 - 7:45

105

McCarthy, Patricia

Tuesday7:15 -7:45

Thursday 2:40 – 3:40

603

201

Mott, Maureen

Tuesday 2:45 - 3:30, Thursday 7:00- 7:45

104A

Neary, Heather

Tuesday Math 7:05, Thursday Social Studies 7:05

202

Stanco, Alissa

Tuesday, Thursday, or by appointment 7:15 – 7:45

207

Yaqubie, Nazanene

Monday, Thursday 7:15-7:50

208

Steffek, Taylor

Tuesday 2:45 - 3:45, Wednesday 7:15 - 7:45

106

TECHNOLOGY

Bongiorno, William

Monday - Friday 7:15

302

Joseph Polley

Tuesday, Friday 7:20 - 7:45

301

Ulrich, Bill

Tuesday, Wednesday, Thursday 7:15-7:45

303

WORLD LANGUAGE


Boccasini, Janice

Monday, Thursday 7:15 - 7:50

206

Karagiannis, Andriana

Monday, Tuesday 7:00 – 7:45

102

Jennifer Wu-Pope

Tuesday 3:00 - 3:30

108

O'Connor, Lori

Tuesday, 7:00 – 7:45, Wednesday 7:00 – 7:45

103

Mallia, Beth

Tuesday, Wednesday 7:00 – 7:45

101

Rosenberg, Rebecca

Tuesday 2:45-3:30, Thursday 7:00 – 7:45

103